Życie bez cukru do drugiego roku życia?

Świetny pomysł władz USA na walkę z otyłością

Mieszkańców USA w kwestii diet raczej nie można zbytnio chwalić. To co jedzą i w jakich ilościach przeraża niejednego ojca w naszym kraju. Kogut domowy znalazł jednak światełko w tunelu.

Władze USA postanowiły wziąć się trochę poważniej za walkę z otyłością i wprowadziły wytyczne żywieniowe dla dzieci (do 2 roku życia) i niemowląt.

Zachęca się w nich do karmienia dzieci wyłącznie mlekiem matki przez co najmniej pierwsze sześć miesięcy życia, a także o nie podawanie produktów zawierających cukier dzieciom do drugiego roku życia.

Mama, dziecko, niemowlę – wytyczne żywieniowe

Wytyczne, które publikowane są w USA przez Departament Zdrowia i Usług Społecznych oraz Departament Rolnictwa, co 5 lat zawierają kilka ważnych wskazówek odnośnie żywienia dzieci.

Niemowlęta powinny spożywać mleko matki, przynajmniej do 6 miesiąca życia. Jeżeli nie jest to możliwe, to powinny otrzymywać sztuczne mleko wzbogacone o żelazo.

Powinniśmy podawać niemowlętom witaminę D od pierwszego dnia po urodzeniu (w przypadku małego ciemiączka polecam konsultację z lekarzem)

Dodatkowe żywienie niemowląt powinno być wprowadzane stopniowo po 6 miesiącu życia. Ważne jest, żebyśmy podawali również produkty, które potencjalnie wywołują alergie pokarmowe. Tutaj ciekawa uwaga z raportu:

Wprowadzenie żywności zawierającej orzeszki ziemne w pierwszym roku zmniejsza ryzyko wystąpienia u niemowlęcia alergii pokarmowej na orzeszki ziemne

Należy ograniczyć w znacznym stopniu produkty zawierające cukier oraz wyroby alkoholowe.

Od dwunastego miesiąca życia, aż do późnej starości powinniśmy przestrzegać zasad zdrowego żywienia oraz być aktywnym fizycznie.

Dieta w ciąży – koszmar, konieczność czy piękny czas?

Żywienie w ciąży – nowe wytyczne

W raporcie zwrócono uwagę na dietę kobiet w czasie ciąży. Zaleca się aby spożywały od 250 – 350 gram ryb lub owoców morza tygodniowo.

Ma to wpływać pozytywnie na rozwój mózgu u dziecka. Wybierać powinniśmy dorsza, sardynki, tilapię lub łososia.

Kogut domowy radzi, żeby ryby te pochodziły z pewnego źródła, gdyż rtęć zawarta w rybach może uszkadzać układ nerwowy dziecka.

Kofeina według nowych badań, w niewielkich ilościach wydaje się być bezpieczna podczas ciąży, ale zaleca się w kwestii kawy kontakt z lekarzem prowadzącym.

Jedno się nie zmienia od lat – alkohol i używki są podczas ciąży całkowicie zakazane. Sugeruje się także, żeby ten zakaz dotyczył także ojca.

Pizza czy sałatka? O to jest pytanie ;-)

Nauka swoje, a ludzie i tak w kwestii diety wiedzą lepiej

Problem polega na tym, że to niestety wciąż tylko wytyczne, czy zmienią coś w życiu mieszkańców USA, nie sądzę.

Kogut domowy woli patrzeć na swoje podwórko i wydaje mi się, że nie odbiegamy zbyt daleko od amerykanów pod kątem diety.

U nas też jest niestety koszmarnie źle, a nasze dzieci należą do jednych z najgrubszych młodych mieszkańców Europy.

Największym naszym problemem jest to, że ślepo wierzymy w zapewnienia producentów i reklamy na które oni wydają grube miliony.

Uśmiechnięte szczupłe dzieci jedzące batoniki podczas przerwy w meczu. Batoniki, które w 90% składają się ze śmieci.

Szczęśliwe rodziny zajadające się fast foodem. To nasza codzienność.

Tak, tez daję swoim dzieciom słodycze. Staram się jednak zachować kilka zasdad:

Wiem doskonale jako kogut domowy, że świat idealny nie istnieje. Czy rząd USA, Polski czy San Eskobaru wprowadzi takie czy inne rozporządzenie, to tak naprawdę nie ma żadnego znaczenia.

To od nas, rodziców, zależy jak będzie rozwijało się nasze dziecko. Dlatego powtarzam – wszystko jest dla ludzi, ale róbmy to z głową.

Przeczytaj także:

Exit mobile version