Wykorzystaj zimę do zrzucenia brzuszka

Kogut domowy o tym dlaczego od dzisiaj powrócił do ćwiczeń

W Warszawie znowu zawitał śnieg, a więc nie masz już wymówek. Idź za głosem naukowców i zrób trening na świeżym powietrzu. Kogut domowy biegał dzisiaj z samego rana, a Ty tato? Co dzisiaj zrobiłeś dla siebie?

Mówiąc o zimowej aktywności nie chodzi mi tym razem o morsowanie, a o zwykłą aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Czy tak do końca świeżym w mojej okolicy, to może zbyt mocno powiedziane.

Wawer niestety słynie z tego, że wciąż w wielu miejscach ludzie bardziej dbają o swoje wypasione fury niż o płuca swoje i swoich sąsiadów.

No, ale do rzeczy. Po okresie snu zimowego Kogut domowy postanowił wreszcie ruszyć dupę i zrobić wagę idealną, żeby mógł się zmierzyć w klatce z Marcinem Najmanem, albo chociaż z Bonusem BGC.

Przekonała mnie do tego nie tyle szansa pokonania w Fame MMA powyższych tuzów, ale badanie przeprowadzone przez naukowców z Kanady.

Co prawda brzmi to jak żarty zaczynające się od słów – “Amerykańscy naukowcy…”, ale jest to dobry punkt zaczepienia swojej motywacji do działania.

Kanadyjskie badanie sugeruje, że ćwicząc energicznie w zimowe dni na dworze spalimy znacznie więcej kalorii niż ćwicząc w domu. Co ty na to tato? Podobno sport to zdrowie, prawda?

Odetchnąłem z ulgą, bo widząc mój stan wegetacji żona zaczęła przekonywać mnie do ćwiczeń z Anką Dziedzic. Raz nawet spróbowałem, ale moje biodra nie są stworzone do kocich ruchów.

Tata w poszukiwaniu motywacji

Mój system obrony przed ćwiczeniami z fit celebrytką pchnął Koguta domowego do poszukiwania badań, które przekonają go do sportu na powietrzu.

No i to nie było tak, że nie próbowałem. Często jak każdy tata szykowałem sobie ubranie do ćwiczeń, no bo wstanę o 5:30 i idę biegać.

Niestety tak samo jak pewnie w 1/3 waszych domów zawsze coś, jak mówiła pewna mucha, znacie to? Koniecznie obejrzyjcie film poniżej.

Badania naukowców z Kanady

Ale do rzeczy. Po co właściwie uprawiać sport zimą? Nie można odpocząć?

Jak pokazały badania naukowców z Ontario regularna aktywność fizyczna przyspiesza metabolizm i pomaga regulować tłuszcz we krwi.

Trening o wysokiej intensywności jest lepszy w spalaniu tłuszczu niż ten o intensywności umiarkowanej. Oczywista oczywistość jak mawiał klasyk.

Okazuje się, że dużą rolę podczas spalania tłuszczu odgrywa temperatura.

Przebadano dwie grupy uczestników. Były to osoby dorosłe, z podobną formą i z takim samym poziomem nadwagi.

Badanie polegało na pokonaniu sprintów kolarskich przy 90% wysiłku.

Sprint trwał minutę, a po nim następowało 90 sekund odpoczynku przy intensywności 30% wysiłku.

Takich powtórzeń było 10.

Podczas jednej sesji temperatura do ćwiczeń wynosiła 21 stopni Celsjusza, a podczas drugiej 0 stopni.

Okazało się, że ćwiczenia w niższej temperaturze zwiększało utlenianie się lipidów aż o 358% w porównaniu z wyższą temperaturą.

Jest to zdecydowanie kolejny powód do wykorzystania zimy do ćwiczeń, poza tym najbardziej znanym – hartowaniem organizmu.

Kogut domowy – słowo na sam koniec

Taka ciekawostka. Od chyba dwóch lat właściwie nie chorowałem, mimo tego, że zanim pojawi się -10 na termometrze, chodzę praktycznie w bluzie.

Kurtkę kogut domowy zakłada kiedy temperatura spada poniżej 11 stopni.

No i mimo tego, że jestem cukrzykiem, to jako tata moja odporność jest do pozazdroszczenia, a to ważne, bo podobno mężczyźni kiedy maja 38 stopni to zaczynają walczyć o życie.

Może dlatego mój system obronny w stanie normalności trzyma moją temperaturę w granicach 35,5 – 36 stopni C, a kiedy mam 36,6 to żona twierdzi, że mam gorączkę.

Zachęcam więc do wspólnego ruszenia tyłka z kanapy i odwiedzenia najbliższego lasu w celu zadbania o siebie. No bo każdy to powie, że sport to zdrowie.

Exit mobile version