Teraz łatwiej wykryjesz celiakię.

Kogut domowy o nowym sposobie wykrywania celiakii.

Jak każdy tata wie, opinie o diecie bezglutenowej są podzielone. Niektórzy traktują ją jako kolejną modę lub fanaberię współczesnego społeczeństwa.

Jak jest naprawdę?

Kogut domowy postanowił to sprawdzić. Jakbyś nie miał do tej pory styczności z tą chorobą, to już tato co nieco tłumaczę.

Celiakia to choroba autoimmunologiczna. Szacuje się, że cierpi na nią ok. 1 procent populacji.

Pacjenci z tą chorobą zmuszeni są unikać pokarmów zawierających pszenicę, jęczmień lub żyto.

Tymczasem dietę bezglutenową stosuje znacznie więcej, niż 1 procent populacji, a to utrudnia diagnozowanie prawdziwych przypadków celiakii.

Dotychczas istniały dwa testy sprawdzające odpowiedź immunologiczną na gluten. Problem w tym, że w przypadku pacjentów na diecie bezglutenowej ta odpowiedź stopniowo zanika…

Norwescy naukowcy pod kierunkiem doktora Vikasa K. Sarny z Oslo University Hospital przygotowali nowe badanie nadwrażliwości na gluten.

Główny autor, dr Sarna zwraca uwagę, że wiele osób z nadwrażliwością na gluten przechodzi na dietę bezglutenową bez konsultacji z lekarzem pod kątem celiakii.

W takich przypadkach należy wykonać testy, podczas których przez okres do 8 tygodni pacjent spożywa pokarmy zawierająca gluten.

Następnie wykonywana jest biopsja jelita cienkiego. Najnowszy test, jak wskazuje Sarna, miałby zastąpić biopsję dwunastnicy.

Zespół z Oslo wypróbował swoje nowe badanie na 62 pacjentach z celiakią i 19 bez celiakii.

W tej drugiej grupie wszyscy stosowali dietę bezglutenową, za to w tej pierwszej było 10 pacjentów, którzy- mimo celiakii- spożywają produkty zawierające gluten.

Przebadano również 52 osoby ze zwykłą dietą. Naukowcy wykorzystali dla porównania dotychczas dostępne testy na celiakię.

Przeczytaj koniecznie: 

Exit mobile version