
Najdroższa herbata świata! Pu-erh! Dlaczego warto ją pić?
Kogut domowy uwielbia kawę, ale nie pogardzi także herbatą. Na liście moich herbat top 10 znajduje się na pewno smocza herbata, po naszemu nazywana Pu-Erh. Dlaczego?
Odpowiedzią może być decyzja zakupowa jednego z kolekcjonerów, który zapłacił za czerwoną herbatę z początku lat 20. XX ponad 6,5 miliona złotych.
Warto jednak wspomnieć trochę więcej o herbacie, która niektórym smakuje jak błoto. Nie zachęciłem? To czytaj dalej.
Skąd się wzięła Pu-erh?
W Chinach Pu-erh uprawia się od ponad 1700 lat. Swoją nazwę herbata zawdzięcza pochodzeniu z Pu’er w prowincji Junnan.
Jest to w pełni fermentowana odmiana herbaty. Właśnie dlatego wyróżnia się ziemistym lub korzennym smakiem i zapachem.
Pu-erh jest jak wino- im starsza, tym lepsza. Przechowywana przez kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat w pojemnikach z dostępem powietrza, wzmacnia swój smak i aromat.
Istnieją dwa rodzaje czerwonej herbaty: Pu-erh Sheng (’surowy’, ’świeży’) oraz Shu (’dojrzały’)

Zdrowotne właściwości Pu-erh.
Opóźnia starzenie naszego organizmu, poprawia kondycję skóry, obniża ciśnienie i cholesterol, pomoże w utracie wagi, a nawet pozytywnie wpłynie na pracę naszego mózgu.
Poprawia pamięć i zdolności poznawcze. I wcale nie musi „leżakować” sto lat, my natomiast nie musimy mieć tak grubego portfela, jak kolekcjonerzy z Azji.
Dobrej jakości herbata nie wyzeruje waszego konta, a naprawdę warto poznać jej smak i zaprzyjaźnić się na dłużej.
Kogut domowy zaczyna swój dzień od czerwonej herbaty z cytryną. To zdecydowanie najlepsze rozpoczęcie dnia.
Dla kogo Pu-erh?
Czerwona herbata jest chętnie wybierana przez osoby odchudzające się. Ułatwia trawienie, przyspiesza redukcję cholesterolu i trójglicerydów we krwi.
Wspomaga przemianę materii, przyspiesza metabolizm, wspomaga funkcjonowanie wątroby, zmniejsza wchłanianie tłuszczu w jelitach.
Ze względu na zawartość teiny, czyli kofeiny o wolniejszym i łagodniejszym działaniu, daje efekt pobudzenia.
Warto podkreślić, że efekt ten utrzymuje się przez cały dzień. czerwona herbata wpływa korzystnie także na pamięć i nastrój, przy tym pomoże się wyciszyć i uspokoić.
Zawarte w czerwonej herbacie polifenole szybko i skutecznie wychwytują wolne rodniki uszkadzające komórki organizmu.
Pu-erh wzmacnia też i oczyszcza cały nasz organizm. Czerwona herbata łagodzi także skutki spożycia alkoholu Pomaga regulować cukier we krwi. Jest również bogatym źródłem fluoru.
Choć herbata z reguły jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia, niektórzy powinni zachować ostrożność: mowa głównie o kobietach w ciąży i karmiących piersią, a także dzieciach- jak już bowiem wcześniej wspomniałem Pu-erh zawiera teinę. Uważać powinny również osoby z chorobą wrzodową.
Kogut domowy zdecydowanie poleca smoczą herbatę, a patent na jej ziemisty smak jest prosty jak rozumowanie mojego psa – dodaj owoce i powoli przyzwyczajaj organizm do jej smaku.