Trendy

Czemu kawa wypłukuje wapń i magnez?

Kawa wypłukuje magnez i wapń z organizmu? To jedna z teorii na temat czarnego napoju. Kogut domowy sprawdził specjalnie dla Ciebie, czy są prawdziwe.

Kawa to samo zdrowie. Jest bogata w minerały i pierwiastki, które pomagają dbać o nasz organizm.

Wśród stwierdzeń sugerujących szkodliwość kawy pojawiają się m.in. teorie o wypłukiwaniu z organizmu niektórych składników, m.in. magnezu czy wapnia.

Owszem, kawa zwiększa wydzielanie moczu. Dzieje się tak za sprawą kofeiny. Siłą rzeczy, jej składniki, w tym magnez, także będziemy wydalać razem z moczem. Mowa jednak o znikomych ilościach magnezu. To wartości rzędu kilku miligramów.

Magnez. Zażywasz? Wygrywasz!(Otworzy się w nowej zakładce)

Kubek kawy zawiera średnio 7 mg magnezu, filiżanka espresso – nawet 24. Pijąc kawę, nie przyswajamy więc szczególnie dużo tego pierwiastka, ale też dużo go nie wydalamy. Ba, dostarczamy organizmowi więcej magnezu niż wypłukujemy. 

Badania przeprowadzone w Korei Południowej potwierdzają, że kawa to główne źródło magnezu dla osób od 30. do 64. roku życia.

Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku wapnia. Wystarczy dodać do naszej kawy 1-2 łyżeczki mleka, aby uzupełnić ilości wapnia, które tracimy.

Problem z niedoborem magnezu niekoniecznie warto wiązać właśnie z kawą. Bardziej groźne są takie czynniki jak przewlekły stres czy niewłaściwe odżywianie.

Być może z tym wiąże się powszechne wciąż przekonanie, że kawa wypłukuje magnez z organizmu. Kawę w dużych ilościach piją często osoby zapracowane, narażone na chroniczny stres, nie zawsze mogące zadbać o regularność posiłków.

Stres utrudnia wchłanianie się magnezu, a fast foody i produkty przetworzone nie dostarczają go organizmowi w wystarczających ilościach.

Jeżeli masz problem z niedoborem magnezu, nie rezygnuj z ulubionej kawy. Może warto pomyśleć o zmianie diety lub konstruktywnym czy bezpiecznym rozładowaniu stresu (bo trudno pisać o jego wyeliminowaniu).

Kogut domowy radzi – wrzuć na luz, odpocznij i zaparz dobrą kawę.

Czy można podawać kawę dzieciom?(Otworzy się w nowej zakładce)

Pokaż więcej

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button