Uwaga! Jazda na rowerze zapobiega rakowi i chorobom serca!

Kogut domowy radzi – przesiądź się na rower, dla Twojego zdrowia. Zrób to już od dzisiaj, bo kiedy znajdziesz na to lepszy moment? Poniżej przeczytasz argumenty „za”.

Szkoccy naukowcy odkryli kolejny plus jazdy na rowerze. Jeżeli zamiast czterech kół wybierzesz dwa, możesz nawet o połowę zmniejszyć ryzyko raka i chorób serca.

Przez pięć lat zespół z Glasgow przyjrzał się 250 tysiącom Brytyjczyków dojeżdżającym do pracy.

Badacze porównywali wyniki osób dojeżdżających do pracy na rowerze z tymi, którzy wybierają komunikację miejską lub samochód.

W trakcie badania jednak okazało się, że częsta jazda na rowerze zmniejszała ryzyko zgonu z różnych przyczyn o 41 procent, o 45% zmniejszyło ryzyko zachorowania na raka, o 46%- na choroby serca.

Ci, którzy wybierali rower, pokonywali średnio 50 km tygodniowo, jednak im częściej wsiadali na rower, tym większe były korzyści zdrowotne.

Warto  również łączyć jazdę na rowerze i transport publiczny.

Trudno jak na razie stwierdzić związki przyczynowo-skutkowe, jednak po dostosowaniu statystyk i wykluczeniu innych szkodliwych czynników, takich jak nadwaga, palenie papierosów czy zła dieta, efekt pozostał.

Kogut domowy wreszcie ma kolejny powód na to, żeby odkurzyć rower. Nie jeździłem na nim tak dawno, że nie wiem, czy moi synowie, nie jeżdżą lepiej niż ja ;-).

Exit mobile version