
Jak wygląda las przyszłości?
Co zrobić ze śmieciami? Możesz je segregować, możesz też… dać plastikowi nowe życie, na przykład budując z niego las.
Taki ciekawy projekt stworzył w Meksyku duński artysta Thomas Dambo. Las wykonany z 3 ton plastikowych odpadów jest dla niego także pewnym „ukłonem” w stronę osób, których praca polega na sprzątaniu śmieci.
Według artysty tzw. „śmieciarze”, oprócz tego, że zarabiają kiepsko, są niedoceniani i pogardzani. Sam Dambo postrzega ich jednak jako bohaterów, dzięki którym świat, w którym żyjemy, nie utonie w odpadach.
Rzeźbiarz, raper, grafficiarz i beatboxer zbudował w stolicy Meksyku „Las przyszłości”, wykonany całkowicie z plastikowych odpadów.

Wolontariusze budują las
Pomogli mu w tym Pepenadores (tak określa się w Meksyku osoby zajmujące się sprzątaniem śmieci), ich dzieciaki, a także ponad 700 uczniów, wychowanków domów dziecka, pensjonariuszy domów seniora oraz ponad 100 wolontariuszy. Wszyscy razem zamienili 3 tony odpadów w las o powierzchni 500m2 z tysiącami drzew, kwiatów i zwierząt.
Zbieranie odpadów zajęło ok. 2 miesięcy. Las można zobaczyć w ogrodzie botanicznym Chapultepec. Co ciekawe, projekt wciąż się rozwija, ponieważ lokalna organizacja FYJA prowadzi specjalne warsztaty, na których dzieciaki tworzą nowe zwierzęta, rośliny i kwiaty.
Plastikowe szpitalne „baseny” Thomas Dambo wraz z uczestnikami projektu zamienili w gigantyczne, tropikalne rośliny. Z nakrętek od butelek powstał nie taki znowu groźny wąż. Z plastikowych rurek powstał staw, w którym pływają piękne, kolorowe ryby – można spotkać tam również żółwia ze skorupą z nakrętek, a na drzewie z plastikowych butelek przysiadła kolorowa, egzotyczna papuga.
Jak podkreśla Dambo, temat recyklingu od co najmniej 10 lat zajmuje ważne miejsce w jego twórczości, a plastikowy las pomaga zaszczepić dzieciom zainteresowanie tą tematyką.

Co oprócz lasu przyszłości?
Artysta słynie również m.in. z gigantycznych drewnianych rzeźb trolli, skądinąd bardzo sympatycznych. Wcześniej realizował podobne projekty do meksykańskiego, plastikowego lasu.
W kopenhaskim centrum recyklingowym zbudował ogromne plastikowe kwiaty, a przed budynkiem duńskiego ośrodka badań nad zachowaniem morświnów Fjord&Bælt stanął kolorowy Krab Konrad.
A to tylko niewielka część portfolio tego artysty.
Więcej projektów (w tym Las Przyszłości) możesz zobaczyć tutaj.
Obejrzyj na YouTube, jak powstał plastikowy las. Kogut domowy lubi takie akcje.
Sprawdź także: