Trendy

Herbata wybiela zęby?

Kogut domowy u dentysty usłyszał kiedyś o tym, żeby pił mniej herbaty i kawy, bo powodują osadzanie się kamienia na zębach. Jaka jest prawda?

Według medyków z Uniwersytetu Stanowego Illinois, herbata zawiera substancje, które hamują rozwój płytki nazębnej.

Płytka nazębna to siedlisko bakterii wywołujących próchnicę, poza tym niszczy szkliwo zębów. Jeden miligram płytki to ok. 2,5 mld bakterii.

I tutaj przychodzi z pomocą Twoja ulubiona herbata.

Już wcześniej naukowcy wskazywali, że zielona herbata zmniejsza aktywność drobnoustrojów. Badacze z Illinois odkryli, że czarna herbata może równie skutecznie chronić nasze zęby.

Jeżeli popijasz między posiłkami czarną herbatę, pomoże Ci to zahamować rozwój próchnicy, a w dodatku ochroni Twoje dziąsła przed niektórymi chorobami. Oczywiście, pod warunkiem, że herbata będzie gorzka. Cukier zniszczy bowiem cały efekt.

Kiedy herbata dla dziecka?(Otworzy się w nowej zakładce)

Wolisz zieloną herbatę?

Ten najzdrowszy napój świata również pomaga Twoim zębom i dziąsłom. Trzy filiżanki zielonej herbaty dziennie zapewnią Ci niezbędną dawkę fluoru

Zawarte w zielonej herbacie katechiny zwalczają bakterie wywołujące stan zapalny w jamie ustnej. Dzięki temu zapobiegniesz paradontozie lub zahamujesz jej rozwój  i ocalisz swoje zęby.

Uważaj jednak na osad. Ten, który tworzy na zębach zielona herbata jest większy od tego po czarnej herbacie i porównywalny do kamienia wywoływanego przez dym tytoniowy.

Jeżeli masz tendencję do tworzenia kamienia nazębnego… spróbuj raczej białej herbaty.

Biała herbata, ogólnie zdrowsza nawet od tej zielonej, zawiera naturalne fluorki, zwalcza bakterie atakujące jamę ustną, zapobiega próchnicy, a także ogranicza gromadzenie się kamienia nazębnego.

Pij herbatę i ciesz się pięknym, zdrowym uśmiechem. Kogut domowy wie co pisze ;-)

Która herbata ma najmniej kofeiny(Otworzy się w nowej zakładce)

Pokaż więcej

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button